Negativního zápisu v rejstříku kvůli odkladu splátek se dlužníci bát nemusí

Právě si prohlížíte Negativního zápisu v rejstříku kvůli odkladu splátek se dlužníci bát nemusí

Zdroj: finance.cz, 30. 4. 2020

Vyhlášením moratoria na splácení úvěrů a hypoték se vláda snaží zamezit masivnímu nárůstu nesplácení, které by mohlo vést k četným exekucím nebo insolvencím. Podle Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI, NRKI) se dlužníci z řad fyzických ani právnických osob nemusí obávat toho, že by odklad splátek kvůli důsledkům epidemie Covid-19 vedl k zapsání tzv. negativní informace o tom, že řádně nesplácejí.

„Odklad splátek v souvislosti s Covid-19 nebude v registrech uveden jako negativní a nezhorší lidem podmínky při budoucí žádosti o nový úvěr,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

O odklad splátek z důvodu pandemie mohou zažádat fyzické osoby, osoby samostatně výdělečně činné i firmy. Týká se především spotřebitelských úvěrů a hypoték. Nevztahuje se na kreditní karty, kontokorentní a revolvingové úvěry a operativního leasingu. Podmínkou je sjednání a čerpání úvěru před 26. březnem 2020. Na půjčky sjednané a čerpané po tomto datu se moratorium nevztahuje. A nevztahuje se také na půjčky, u kterých bylo k 26. březnu 2020 zpoždění se splátkou delší než 30 dnů.

NRKI zároveň doporučuje, aby si klienti zkontrolovali vlastní finanční historii. Své závazky si mohou hlídat on-line prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz.